Kalendarz ogrodnika

Luty w ogrodzie – jakie prace warto wykonać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Luty to czas, kiedy coraz intensywniej myślimy o wiośnie i pracach ogrodowych. Pomimo jeszcze utrzymującej się zimowej aury nie możemy zapominać o ogrodowych obowiązkach, których jak się okazuje, jest całkiem sporo. Jakie prace warto wtedy wykonać i na czym się skupić? 

Nie daj się zaskoczyć na wiosnę

Często zdarza się tak, że jesienią któryś ze sprzętów nam się zniszczy bądź zepsuje. Wtedy jednak nie zawracamy sobie tym głowy. Ostatnie długie, zimowe wieczory to jednak dobry czas, by zbadać stan swoich przyrządów ogrodowych oraz całego sprzętu i nie dać się zaskoczyć na wiosnę brakiem lub uszkodzeniem ulubionych grabi bądź kosiarki. 

To także dobry czas na wybranie się do sklepu ogrodniczego po pierwsze nasiona, zwłaszcza jeśli planujesz samodzielnie przygotować rozsady. W lutym warto siać kwiaty takie jak petunie, begonie, lwie paszcze czy astry. Pod koniec miesiąca możesz także pomyśleć o wysiewie warzyw, np. sałaty, selera, kalarepy czy wczesnej kapusty. 

Sprawdź stan ogrodu

W lutym warto wybrać się na mały przegląd ogrodu i sadu. To dobra pora, by się upewnić, że wszystkie stworzone przez nas na jesieni otuliny delikatnych roślin i krzewów nie zostały uszkodzone i nadal dobrze spełniają swoje zadanie, gdyż lutowe mrozy potrafią okazać się zdradliwe i zabójcze dla wrażliwych roślin.

Jeśli spadł śnieg, warto sprawdzić, czy nie zalega na delikatnych gałązkach. Może to doprowadzić do odkształceń, a także w najgorszym wypadku do połamania gałęzi. Strzepnij nadmiar pokrywy śnieżnej z krzewów, drzew oraz iglaków. 

Końcówka lutego to także świetna pora na porządki w warzywniku. Możemy wtedy pozbyć się suchych pędów z minionego roku oraz zimowych warzyw. Na koniec prac najlepiej jest także spulchnić podłoże i zasilić je kompostem. 

Pozbądź się z drzew zeszłorocznych owoców, których nie zjadły ptaki oraz zabezpiecz pnie przed gryzoniami, zającami i sarnami, o ile pojawiają się w Twoim ogrodzie bądź sadzie. 

Jeżeli w Twoim ogrodzie znajduje się oczko wodne z rybami, pamiętaj, by nie dopuścić, żeby jego tafla zamarzła. Zrób w lodzie jedną albo dwie przeręble. Bądź przy tym uważny, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i pamiętaj, by nie chodzić po tafli. 

Luty to także odpowiedni czas, by powtórzyć zabieg bielenia drzew, który ma za zadanie chronić je przed mrozami i słońcem.

Pierwsze cięcia

Kiedy temperatura nam na to pozwala, warto ruszyć do ogrodu, by powycinać suche pędy bylin. Trzeba przy tym jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż z ziemi powoli zaczynają wyłaniać się pierwsze cebulki. To także dobry czas na przycięcie hortensji, budlei czy krzewuszki.

Słoneczne dni lutego to również odpowiednia pora na przycięcie jabłoni, gruszy, a także krzewów jagód, malin, porzeczek bądź agrestu. To także czas na odmładzanie starych drzew. Pamiętaj, byś w tym celu używał odpowiedniego sprzętu, czyli ostrych i czystych przedmiotów. Po cięciu wszystkie rany zabezpiecz specjalną maścią ogrodniczą, która chroni drzewa i krzewy przed chorobami grzybiczymi. 

Usuwamy połamane przez wiatr lub śnieg gałęzie. To samo dotyczy także tych zarażonych chorobami – nie chcemy, by rozprzestrzeniały się na pozostałe części rośliny. 

Jeśli zależy nam na odświeżeniu wyglądu swojego żywopłotu, to luty jest na zdecydowanie odpowiednim czasem. Możemy wtedy zmienić formę, nadać mu kształt lub zupełnie od nowa go zaaranżować.

Zdj. główne: Andreas Haslinger/unsplash.com

Mieszka w małym domu z ogrodem na wsi. Kocha ciszę, spokój i porządek, co nie jest proste do osiągnięcia, kiedy jest się właścicielką psa i pięciu kotów. Jako copywrighterka dzieli się wypróbowanymi i sprawdzającymi się patentami na piękny i praktyczny ogród.
Marta Kozłowska
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Styczeń w ogrodzie – czym warto się zająć?

Roboty ogrodowe należy zacząć już w styczniu! Nie ma na co czekać, jeśli chcemy mieć zadbany ogród na wiosnę!
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Listopad w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać

Zima zbliża się wielkimi, a wraz z nią konieczność wykonania rutynowych prac. Zobacz, co musisz zrobić w ogrodzie w listopadzie, aby uniknąć problemów.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *