Kalendarz ogrodnika

Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Filip Urban/unsplash.com

Lato to czas intensywnego kwitnienia i dynamicznego rozwoju roślinności, którą pielęgnujemy w ogrodzie. Dlatego powinno się wykonywać wiele prac, które przyczynią się do tego, że ogród będzie wyglądać idealnie przez kolejne tygodnie.

Podstawa w sezonie letnim, czyli nawadnianie roślinności

Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, które charakteryzują się bardzo wysokimi temperaturami powietrza. Dodatkowo brak deszczu i upały sprawiają, że roślinom zaczyna wówczas brakować wody. Zadbaj więc o regularne podlewanie swoich drzew, krzewów i kwiatów. Dzięki temu będziesz cieszyć się nimi przez bardzo długi czas. 

Nawożenie

Równie istotne w sezonie letnim jest nawożenie roślin. Pamiętaj o tym, by precyzyjnie dopasować preparat, który spełni wymogi roślin, które uprawiasz w swoim ogrodzie. Istnieją specyfiki, które posiadają uniwersalne kombinacje składników, ale na pewno jeszcze lepiej na ogólną kondycję roślin wpłynie nawóz spełniający ich konkretne potrzeby. 

Żywopłoty i krzewy – przycinanie

Lato jest czasem, w którym rośliny rozwijają się bardzo intensywnie. Dotyczy to też drzew i krzewów. Warto więc wówczas zadbać o to, by ich kształt był odpowiedni. Precyzyjne cięcie, które będzie regularnie wykonywane, wpłynie na ogólną kondycję każdej rośliny. Miej to na uwadze i nie wahaj się przycinać, nawet dość drastycznie, bujnych krzewów czy koron drzew, które rosną w Twoim ogrodzie.

Regularne odchwaszczanie

Między pięknie prezentującymi się roślinami, które skrupulatnie pielęgnujesz, często wyrastają chwasty. Zapewniasz im nieświadomie świetne warunki do rozwoju. Mają przecież nieustanny dostęp do wody i składników mineralnych, które pobierają, gdy dostarczasz je swoim roślinom. Zadbaj o to, by Twój ogród był regularnie odchwaszczany.

Trawnik – pielęgnacja

By Twój ogród prezentował się wyjątkowo atrakcyjnie, zadbaj również o trawnik. Nawożenie, odchwaszczanie i podlewanie dotyczy i roślin, i trawnika. Nigdy nie zapominaj o tym, że trawa również musi być w odpowiedni sposób pielęgnowana. Warto, byś regularnie przycinał swój trawnik. Dzięki temu będzie on wyglądał świeżo i bardzo estetycznie. Nie dopuszczaj do tego, by porastały go chwasty. 

Pielęgnacja trawnika jest prosta i bardzo ważna. Jeśli będziesz przestrzegał kilku prostych zasad z pewnością trawnik będzie współgrał z całą aranżacją ogrodu, tworząc piękną, zieloną przestrzeń.

Rozmnażanie roślin i ich wysiew w sezonie letnim 

Wszyscy, którzy za czas sadzenia roślin w ogrodzie uważają wiosnę, są w wielkim błędzie. Sezon letni jest dla wielu gatunków idealnym czasem, by realizować ich rozmnażanie i wysiew. Warto więc precyzyjnie zaplanować wcześniej, które okazy chcielibyśmy podziwiać w swoim ogrodzie. 

Idealne pod względem intensywności rozwoju będą w tym wypadku rośliny takie jak na przykład popularne fiołki, omiegi czy też kosaciec bródkowy. 

Zioła

Jeśli hodujesz w swoim ogrodzie zioła, to letni czas jest idealnym momentem do ich zbioru i suszenia. Zioła, które nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, postaraj się delikatnie przyciąć. Dzięki temu z pewnością zostaną one pobudzone do intensywniejszego wzrostu.

Zdj. główne: Filip Urban/unsplash.com

Zawodowo związana z pisaniem oraz realizacją reportaży telewizyjnych i radiowych. Jej pasją jest uprawa roślin, ma ich w domowej przestrzeni wiele. Praca w ogrodzie relaksuje ją i sprawia, że odpoczywa od wszystkich obowiązków. Nic nie sprawia jej więcej radości, niż odpoczynek w swoich ukochanych wnętrzach, które sama zaaranżowała.
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Ile zarabia ogrodnik w Niemczech?

Obecnie istnieje wiele zawodów, które będą w jakiś sposób związane z pielęgnacją roślin. Wśród nich warto wyróżnić taką specjalność jak ogrodnik, kto to jest, jakie są jego obowiązki, a przede wszystkim ile zarabia w Niemczech – patrzmy dalej.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jakie prace wykonać w gospodarstwie rolnym?

Chcesz pracować w gospodarstwie rolnym? Zobacz, jakie czynności należy tam wykonać.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *