Kalendarz ogrodnika

Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Filip Urban/unsplash.com

Lato to czas intensywnego kwitnienia i dynamicznego rozwoju roślinności, którą pielęgnujemy w ogrodzie. Dlatego powinno się wykonywać wiele prac, które przyczynią się do tego, że ogród będzie wyglądać idealnie przez kolejne tygodnie.

Podstawa w sezonie letnim, czyli nawadnianie roślinności

Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, które charakteryzują się bardzo wysokimi temperaturami powietrza. Dodatkowo brak deszczu i upały sprawiają, że roślinom zaczyna wówczas brakować wody. Zadbaj więc o regularne podlewanie swoich drzew, krzewów i kwiatów. Dzięki temu będziesz cieszyć się nimi przez bardzo długi czas. 

Nawożenie

Równie istotne w sezonie letnim jest nawożenie roślin. Pamiętaj o tym, by precyzyjnie dopasować preparat, który spełni wymogi roślin, które uprawiasz w swoim ogrodzie. Istnieją specyfiki, które posiadają uniwersalne kombinacje składników, ale na pewno jeszcze lepiej na ogólną kondycję roślin wpłynie nawóz spełniający ich konkretne potrzeby. 

Żywopłoty i krzewy – przycinanie

Lato jest czasem, w którym rośliny rozwijają się bardzo intensywnie. Dotyczy to też drzew i krzewów. Warto więc wówczas zadbać o to, by ich kształt był odpowiedni. Precyzyjne cięcie, które będzie regularnie wykonywane, wpłynie na ogólną kondycję każdej rośliny. Miej to na uwadze i nie wahaj się przycinać, nawet dość drastycznie, bujnych krzewów czy koron drzew, które rosną w Twoim ogrodzie.

Regularne odchwaszczanie

Między pięknie prezentującymi się roślinami, które skrupulatnie pielęgnujesz, często wyrastają chwasty. Zapewniasz im nieświadomie świetne warunki do rozwoju. Mają przecież nieustanny dostęp do wody i składników mineralnych, które pobierają, gdy dostarczasz je swoim roślinom. Zadbaj o to, by Twój ogród był regularnie odchwaszczany.

Trawnik – pielęgnacja

By Twój ogród prezentował się wyjątkowo atrakcyjnie, zadbaj również o trawnik. Nawożenie, odchwaszczanie i podlewanie dotyczy i roślin, i trawnika. Nigdy nie zapominaj o tym, że trawa również musi być w odpowiedni sposób pielęgnowana. Warto, byś regularnie przycinał swój trawnik. Dzięki temu będzie on wyglądał świeżo i bardzo estetycznie. Nie dopuszczaj do tego, by porastały go chwasty. 

Pielęgnacja trawnika jest prosta i bardzo ważna. Jeśli będziesz przestrzegał kilku prostych zasad z pewnością trawnik będzie współgrał z całą aranżacją ogrodu, tworząc piękną, zieloną przestrzeń.

Rozmnażanie roślin i ich wysiew w sezonie letnim 

Wszyscy, którzy za czas sadzenia roślin w ogrodzie uważają wiosnę, są w wielkim błędzie. Sezon letni jest dla wielu gatunków idealnym czasem, by realizować ich rozmnażanie i wysiew. Warto więc precyzyjnie zaplanować wcześniej, które okazy chcielibyśmy podziwiać w swoim ogrodzie. 

Idealne pod względem intensywności rozwoju będą w tym wypadku rośliny takie jak na przykład popularne fiołki, omiegi czy też kosaciec bródkowy. 

Zioła

Jeśli hodujesz w swoim ogrodzie zioła, to letni czas jest idealnym momentem do ich zbioru i suszenia. Zioła, które nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, postaraj się delikatnie przyciąć. Dzięki temu z pewnością zostaną one pobudzone do intensywniejszego wzrostu.

Zdj. główne: Filip Urban/unsplash.com

Zawodowo związana z pisaniem oraz realizacją reportaży telewizyjnych i radiowych. Jej pasją jest uprawa roślin, ma ich w domowej przestrzeni wiele. Praca w ogrodzie relaksuje ją i sprawia, że odpoczywa od wszystkich obowiązków. Nic nie sprawia jej więcej radości, niż odpoczynek w swoich ukochanych wnętrzach, które sama zaaranżowała.
Karina Strzelińska
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Terminy zbioru warzyw. Zobacz, kiedy należy zbierać warzywa

Letnie miesiące sprzyjają pracom ogrodowym. Podpowiadamy, kiedy należy skupić się na zbiorze warzyw.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Czerwiec w ogrodzie. Sprawdź co należy zrobić!

Zobacz, jakie prace powinno się wykonać w ogrodzie, by zachwycał on swoim wyglądem!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *