Kalendarz ogrodnika

Koszenie, nawożenie i wapnowanie trawnika jesienią

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zadbać o trawnik przed zimą? Sprawdź nasze porady i dowiedz się wszystkiego na temat koszenia, nawożenia i wapnowania trawnika jesienią.

Trawnik jesienią – jak o niego zadbać?

Po upalnym lecie Twój trawnik na pewno nie jest w doskonałej formie – a przed nim przecież jeszcze mroźne zimowe miesiące. Czas, aby zadbać o jesienną pielęgnację trawnika. Idealny na to jest wrzesień. Dowiedz się wszystkiego na temat koszenia, nawożenia i wapnowania, a Twoja murawa będzie ozdobą ogrodu!

Koszenie trawnika jesienią – to trzeba wiedzieć

Ostatnie koszenie trawy przed zimowymi miesiącami to bardzo ważny zabieg i warto wiedzieć o nim jak najwięcej, aby nie popełnić fatalnych w skutkach błędów. Jeżeli prawidłowo wykonasz takie koszenie, będziesz cieszyć się zdrowym i ładnym trawnikiem już wiosną, gdy stopnieją śniegi. 

Przemyśl przede wszystkim, jaki będzie najbardziej odpowiedni termin na ostatnie koszenie trawnika przed zimą. Czy jest na to jedna odpowiedź? Niestety nie, ponieważ wszystko uzależnione jest – jak często w pracach ogrodowych – od warunków atmosferycznych. Od teraz musisz być ich obserwatorem i umieć wyciągać wnioski! 

Jeżeli jesień będzie długa i ciepła, koszenie możesz wykonać nawet w listopadzie. W przeciwnym wypadku pomyśl o nim już w październiku. Co ważne, wysokość ostatniego koszenia trawy przed zimą powinna wynosić około 4 cm. Trawa ścięta zbyt nisko będzie niestety narażona na przemarzanie korzeni. Po koszeniu pamiętaj także o tym, aby obficie podlać trawę. Świeżo skoszona murawa jest narażona na suszę.

Pamiętaj także o tym, że najlepsza będzie kosiarka z koszem lub workiem na trawę. Taki sprzęt pozwoli Ci oszczędzić wygrabiania resztek trawy z trawnika.

Sprawdź też, jakie kwiaty wysiewać jesienią.

Nawożenie trawnika jesienią – jak to zrobić dobrze?

Kolejną kwestią jest oczywiście nawożenie trawnika przed zimą. Jak się do tego zabrać? Jeżeli chcesz zwiększyć odporność darni na działanie ujemnych temperatur, koniecznie zadbaj o dobry nawóz. Od początku września wyeliminuj nawożenie azotowe, ponieważ ten pierwiastek opóźnia przechodzenie roślin w stan spoczynku. 

W okresie jesiennym zaleca się nawożenie potasem oraz fosforem. Sięgnij po sól potasową oraz mączki fosforytowe. Dobrą opcją jest również sięgnięcie po gotowe nawozy jesienne do trawników. Wybierając sprawdzony produkt, będziesz mieć pewność, że dostarczasz swojemu trawnikowi to, co najlepsze. Oczywiście przed zastosowaniem nawozu zadbaj o koszenie, a po rozrzuceniu nawozu – o podlanie trawnika.

Wapnowanie trawnika – co to takiego?

Wapnowanie trawnika – o tym także musisz pamiętać. Jeśli na trawniku występował mech lub skrzyp polny, pomyśl o zmierzeniu pH gleby. Jeżeli jest ono niższe niż zalecane (od 6,0 do 7,0), warto rozważyć wapnowanie trawnika. Najlepszy termin to przedwiośnie lub właśnie miesiące jesienne.

Do wapnowania sięgnij po nawóz wapniowy węglanowy, taki jak dolomit czy też kreda nawozowa. Co ważne, równocześnie z wapnowaniem nie powinno się podawać innych nawozów. Pomiędzy tymi zabiegami zachowaj kilka tygodni odstępu.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Absolwentka polonistyki oraz studiów podyplomowych z marketingu internetowego. Zawodowo specjalistka ds. social mediów oraz copywriterka. Od dziecka uwielbia czytać i pisać i cieszy ją to, że może w ten sposób pracować. Prywatnie mama i żona ceniąca sobie odpoczynek na świeżym powietrzu.
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Ile zarabia ogrodnik w Niemczech?

Obecnie istnieje wiele zawodów, które będą w jakiś sposób związane z pielęgnacją roślin. Wśród nich warto wyróżnić taką specjalność jak ogrodnik, kto to jest, jakie są jego obowiązki, a przede wszystkim ile zarabia w Niemczech – patrzmy dalej.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jakie prace wykonać w gospodarstwie rolnym?

Chcesz pracować w gospodarstwie rolnym? Zobacz, jakie czynności należy tam wykonać.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *