Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Nong V/unsplash.com

Lato dobiegło już końca, czas więc na jesienne ogrodowe porządki. Co należy zrobić przy domu przed nadejściem zimy? Dowiedz się, jakie prace są konieczne w tym czasie.

Czas na jesienne porządki w ogrodzie

Lato to ulubiona pora roku wielu osób, ale i jesień ma swoich zwolenników. Długie wieczory w domowym zaciszu zdecydowanie mają swój urok! W tym czasie jednak nie można zapominać o pielęgnacji ogrodu. Lista prac, jakie należy wykonać przy domu, zanim nadejdzie zima, jest dość długa. Dowiedz się, co zrobić, aby Twój ogród nie ucierpiał przy zmianie pory roku.

Od czego należy zacząć? 

Niektóre z prac ogrodowych należy rozpocząć niezwłocznie. Gdy zbliża się jesień, przychodzi czas na usunięcie opadłych, suchych liści, przycięcie drzew i obfite podlanie tych roślin, które lubią wilgoć. Oczywiście nie możesz zapomnieć także o roślinach wrażliwych na zimno – takie krzewy i byliny należy okryć. Konieczne jest również skoszenie trawnika. 

Trawnik – jak przygotować go na jesień?

Jesienią należy pamiętać o koszeniu trawnika, jednak robimy to zdecydowanie rzadziej niż w sezonie wiosenno–letnim, natomiast ostatnie koszenie wykonuje się pod koniec października, maksymalnie na początku listopada. 

Specjaliści podkreślają, że dobrze jest również przeprowadzić aerację trawnika za pomocą aeratora. Z kolei przy usuwaniu zwiędłych i suchych liści warto posiłkować się odkurzaczem ogrodowym z funkcją dmuchawy. Co ciekawe, niektóre urządzenia tego typu mają funkcję rozdrabniania liści – w sam raz, aby później przydały się na kompost!

Porządki na rabatach – teraz jest na nie czas

Zacznij od wypielenia chwastów z rabat. Następnie sięgnij po kompost lub nawóz. Co istotne, przed mrozami rabaty powinno się przekopać. W przypadku rabat z wieloletnimi roślinami, należy przyciąć i usunąć uschnięte części nadziemne. Najważniejsze jest jednak to, aby usunąć wszystkie fragmenty roślin, które mają objawy chorobowe. 

Przytnij drzewa i krzewy

Wczesna jesień to z kolei idealny moment na przycięcie tych drzew i krzewów, w których przypadku jest to konieczne. Sięgnij po ulubiony sekator, a w przypadku grubszych gałęzi po piłę ogrodową.

Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

To punkt obowiązkowy – mowa oczywiście o zabezpieczeniu roślin przed mrozem. Wprawieni ogrodnicy radzą, aby rośliny okryć dopiero po pierwszych przymrozkach. Nie ma sensu robić tego wcześniej, ponieważ powinny one przyzwyczaić się do niższej temperatury.

Zdj. główne: Nong V/unsplash.com

Absolwentka polonistyki oraz studiów podyplomowych z marketingu internetowego. Zawodowo specjalistka ds. social mediów oraz copywriterka. Od dziecka uwielbia czytać i pisać i cieszy ją to, że może w ten sposób pracować. Prywatnie mama i żona ceniąca sobie odpoczynek na świeżym powietrzu.
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Ile zarabia ogrodnik w Niemczech?

Obecnie istnieje wiele zawodów, które będą w jakiś sposób związane z pielęgnacją roślin. Wśród nich warto wyróżnić taką specjalność jak ogrodnik, kto to jest, jakie są jego obowiązki, a przede wszystkim ile zarabia w Niemczech – patrzmy dalej.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jakie prace wykonać w gospodarstwie rolnym?

Chcesz pracować w gospodarstwie rolnym? Zobacz, jakie czynności należy tam wykonać.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Porządki w ogrodzie - kilka rzeczy, które mogą Ci się przydać

Jeśli chcesz, by Twój ogród był naprawdę piękny i efektowny, powinieneś otoczyć go opieką. Podstawową rzeczą, bez której nie ma mowy o efektownej przestrzeni, jest jej… uporządkowanie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *