Kalendarz ogrodnika

Jakie prace wykonać w gospodarstwie rolnym?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Gospodarstwo rolne to duży obowiązek i ciężka praca. W takim miejscu na pewno nie można narzekać na nudę. Zobacz, jakie prace trzeba wykonywać w gospodarstwie rolnym. 

Co to jest gospodarstwo rolne? 

Jeśli chcesz dobrze rozumieć jakie obowiązki wykonuje się w gospodarstwie rolnym, na początek warto wiedzieć, czym ono w ogóle jest. Przez to pojęcie rozumiane jest gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej. Do gospodarstwa rolnego należeć mogą: 

 • grunty rolne;
 • grunty leśne;
 • budynki lub ich części;
 • urządzenia;
 • inwentarz. 

Jednak będą one podlegać pod gospodarstwo tylko wtedy, gdy będą stanowić jego zorganizowaną całość. Ponadto za gospodarstwa rolne uznaje się tylko nieruchomości, których łączna powierzchnia jest nie mniejsza niż 1 ha, przy czym większość utrzymuje się na stałym poziomie około 10 ha. Jak widać, są to ogromne obszary, na których praca nigdy się nie kończy. 

Prace wykonywane w gospodarstwie rolnym 

Pracą w gospodarstwie rolnym zajmuje się rolnik. Jest to osoba, która posiada lub dzierżawi nieruchomości rolne. Główne prace, które musi wykonać to uprawa roli, sadów, ogrodów oraz hodowla zwierząt gospodarskich. Czynności, które trzeba zrealizować, będą inne w różnych miejscach, ponieważ są zależne od wielkości gospodarstwa oraz jego profilu. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że należy wykonywać je siedem dni w tygodniu — zwłaszcza gdy rolnik zdecydował się na hodowlę zwierząt. Innymi zadaniami, które wykonuje się w gospodarstwie rolnym, są: 

 • rozsady warzyw — małe rośliny wyhodowane w doniczkach, gdy już dostatecznie podrosną, przesadza się do gruntu, gdy dni są już wystarczająco ciepłe; 
 • nawożenie upraw i odpowiednia pielęgnacja — w tym nawożenie, pielenie czy odpowiednie podlewanie;
 • przygotowywanie gruntów rolnych pod siew;
 • opiekowanie się zwierzętami — dbanie o ich odpowiednią dietę poprzez odpowiednie komponenty paszowe, wyprowadzanie ich na łąkę czy też dbanie o czystość w ich boksach;
 • wykorzystywanie specjalnych maszyn i urządzeń do codziennych czynności;
 • zbieranie plonów.

Praca ta wymaga sporo siły fizycznej, jednak dzisiaj także ważna jest umiejętność posługiwania się nowoczesnym sprzętem, jak na przykład specjalistycznym traktorem, który ułatwi pracę na roli. Ponadto trzeba stale poszerzać swoją wiedzę na temat roślin i zwierząt. Jeśli myślałeś o pracy na roli, niewątpliwie przyda ci się wiele cierpliwości, wytrzymałości, ale przede wszystkim liczyć będzie się pracowitość.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Copywritingiem zainteresowała się już w liceum. W przydomowym ogródku może spędzać wiele godzin, a kontakt z naturą to dla niej codzienność
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Ile zarabia ogrodnik w Niemczech?

Obecnie istnieje wiele zawodów, które będą w jakiś sposób związane z pielęgnacją roślin. Wśród nich warto wyróżnić taką specjalność jak ogrodnik, kto to jest, jakie są jego obowiązki, a przede wszystkim ile zarabia w Niemczech – patrzmy dalej.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Porządki w ogrodzie - kilka rzeczy, które mogą Ci się przydać

Jeśli chcesz, by Twój ogród był naprawdę piękny i efektowny, powinieneś otoczyć go opieką. Podstawową rzeczą, bez której nie ma mowy o efektownej przestrzeni, jest jej… uporządkowanie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *