Kalendarz ogrodnika

Grudzień w ogrodzie. Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy przed zimą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Riccardo Lo Re/unsplash.com

Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy pomoże roślinom szybciej odżyć po chłodnym okresie i pięknie zazielenić się wiosną. Zobacz, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w grudniu, aby zabezpieczyć drzewa i krzewy na zimę.

Wydaje Ci się, że w grudniu w ogrodzie nie ma nic do zrobienia? Niezupełnie. Pozostawienie drzew i krzewów samym sobie na czas zimy będzie skutkować dłuższym okresem regeneracji na wiosnę. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twój ogród przywitał wiosnę w dobrej formie i szybko się zazielenił, wykonaj w grudniu opisane poniżej prace.

1. Regularne odśnieżanie

Za każdym razem, kiedy zobaczysz obfite opady śniegu, sprawdź swój ogród – na gałązkach iglaków nie powinien zalegać nadmiar białego puchu. 

Jeżeli w grudniu śnieg jeszcze nie zdążył spaść, to szansa, aby sprawdzić zimowe okrycia krzewów i mniejszych drzewek, a także skontrolować grubość ściółki chroniącej rabaty. 

2. Zabezpieczenie bylin i krzewów

Co jakiś czas sprawdzamy, czy wykonane w poprzednim miesiącu zabezpieczenia bylin i krzewów nie uległy zniszczeniu. Doglądamy też kopczyków wokół drzew – jeżeli zniszczył je wiatr, musimy usypać je ponownie. 

Jeżeli masz w ogrodzie warzywa, grudzień to czas na osłonięcie zagonów przed mrozem i wiatrami. To też ostatni moment na nawożenie obornikiem (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej). Obornik należy rozsypać na zagony i pozostawić do momentu aż warunki atmosferyczne pozwolą nam wkopać go w glebę. 

3. Ochrona drzew zimą

Jeżeli mamy w ogrodzie drzewa owocowe, warto zabezpieczyć ich korę. Bielenie pni uchroni korę przed pękaniem i ranami zgorzelinowymi, które mogłyby powstać w trakcie zimy. 

Aby uchronić gałęzie drzew przed łamaniem się pod ciężarem śniegu, możemy obwiązać ich korony sznurkiem, dzięki czemu je wzmocnimy.

4. Zabezpieczenie drzew przed zwierzętami

Aby ochronić drzewa przed zającami, gryzoniami czy sarnami, które lubią zimą podgryzać korę, możesz zastosować osłonki sadownicze, które nakłada się na pnie cienkich drzew. W przypadku saren doskonale sprawdzą się zawieszone na gałęziach mydełka zawinięte w papier – ich zapach skutecznie odstrasza sarny.

5. Co na uszkodzenia drzew?

Bardzo istotne jest regularne doglądanie ogrodu. Dzięki temu w porę zauważysz ewentualne zniszczenia i będziesz mógł szybko zareagować. W przypadku pęknięć kory czy innych widocznych uszkodzeń drzew zastosuj w danych miejscach maść ogrodniczą. 

6. Kontrolujemy stan zbiorów w piwniczce

Co jakiś czas sprawdzany stan zgromadzonych w piwniczce zbiorów. Warzywa czy owoce z objawami choroby należy usunąć, aby patogeny nie przeniosły się na zdrowe okazy. 

7. Pamiętajmy o ptakach

Zimą znacznie trudniej jest ptakom znaleźć pożywienie. Możesz im pomóc – przygotować karmniki i regularnie wypełniać je ziarnami, płatkami owsianymi lub kaszą. Możesz też zawiesić na gałęziach drzew kulki tłuszczu zmieszane z ziarnami.

Zdj. główne: Riccardo Lo Re/unsplash.com

Redaktorka portali internetowych poświęconych tematyce domu i ogrodu. Interesuje się uprawą zieleni, aranżacją ogrodów i poszukiwaniem optymalnych rozwiązań dla domu.
Aleksandra Tabak
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Styczeń w ogrodzie – czym warto się zająć?

Roboty ogrodowe należy zacząć już w styczniu! Nie ma na co czekać, jeśli chcemy mieć zadbany ogród na wiosnę!
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Listopad w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać

Zima zbliża się wielkimi, a wraz z nią konieczność wykonania rutynowych prac. Zobacz, co musisz zrobić w ogrodzie w listopadzie, aby uniknąć problemów.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *