Leśne ogrody są piękne i zachwycają swoją naturalnością. Jak założyć leśny ogród? Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w takim ogrodzie?
Mianem leśnego ogrodu nazywa się architekturę krajobrazu, która jest inspirowana naturalnie rosnącymi drzewami, krzewami i innymi roślinami. Wyróżnia się dwa rodzaje ogrodów leśnych:
Ogród leśny wpisuje się w trendy ekologiczne, ponieważ czerpie z naturalnych zależności między roślinami oraz zrównoważonej ingerencji w środowisko naturalne. Leśny ogród jest nie tylko ozdobą działki, lecz także środowiskiem dla małych zwierząt i owadów.
Jeśli ogród leśny powstaje na naturalnym leśnym terenie lub na jego części, to nie wolno dopuścić do zaniknięcia naturalnego charakteru ogrodu. Dlatego działania pielęgnacyjne należy ograniczyć do usuwania zdziczałych roślin i pojawiających się szkodników oraz zwalczania chorób. Sztucznie stworzone rabaty należy sadzić obok domu, aby jak największa część ogrodu pozostawała w stanie nienaruszonym.
Gdy leśny ogród jest zakładany sztucznie, to nie można zapomnieć o piętrowości roślin. Drzewa i krzewy w takim ogrodzie powinny mieć odpowiednie poszycie składające się z bylin, mchów i porostów, które idealnie uzupełniają leśną kompozycję. Do uzupełnienia poszycia świetnie nadają się również wrzosy i wrzośce.
Tworząc leśny ogród, należy pamiętać, że każdy element architektury ogrodowej musi być dobrze skomponowany z otoczeniem. Do leśnego ogrodu należy wybierać tylko naturalne elementy np. kamień, drewno.
Wydaje się, że aranżacja leśnego ogrodu jest bardzo pracochłonna. Nic bardziej mylnego, ten rodzaj ogrodu jest najprostszy w nasadzeniu i w pielęgnacji. Aby rośliny tworzyły leśną kompozycję, warto trzymać się kilku zasad:
Zakładanie leśnego ogrodu w niczym nie różni się od zakładania innych rodzajów ogrodu. Pierwszym krokiem jest jego dokładne zaprojektowanie na kartce papieru. W projekcie warto określić jaki charakter będzie miał leśny ogród – liściasty czy iglasty.
W kolejnym kroku należy w odpowiedni sposób przygotować glebę, poprzez przekopanie, odchwaszczenie i nawożenie. Po przekopaniu ogrodu należy zająć się umiejscowieniem małej architektury ogrodowej, np. postawić ławkę, altanę.
Ostatnim krokiem jest piętrowe sadzenie roślin. Należy zacząć od największych roślin takich jak drzewa i krzewy. W kolejnym etapie należy zająć się poszyciem między drzewami. Świetnie do tego sprawdzą się byliny, wrzosy i wrzośce. Na samym końcu należy posadzić rośliny w korzeniach drzew.
Wybór odpowiednich roślin do ogrodu leśnego jest kluczową kwestią. Rośliny muszą być dopasowane do gleby oraz warunków wodnych. Duże drzewa mocno wysuszają glebę, dlatego krzewy i rośliny najniższego piętra należy zabezpieczyć siecią automatycznego nawadniania.
W leśnych ogrodach liściastych występuje ziemia próchnicza. Dlatego w takim ogrodzie rośliny są bardziej wymagające niż w ogrodzie leśnym iglastym.
W tych ogrodach sadzi się drzewa liściaste takie jak: brzoza, dąb, grab, lipa, wierzba, wiąz, klon. Najpopularniejszymi krzewami w takim ogrodzie są: berberysy, bez, jaśmin, ostrokrzew, morwa, dzika róża, karemcha i głóg. W ostatnim piętrze, czyli w runie najlepiej posadzić zawilca, przylaszczkę, miodulę, przebiśnieg.
>> Przeczytaj także: Ogród w stylu wiejskim
W leśnych ogrodach iglastych gleba jest przepuszczalna o kwaśnym odczynie pH. W takim ogrodzie najlepiej sprawdzą się drzewa takie jak: sosna, świerk, jodła. Krzewy, które będą świetnie rosły w takiej glebie to: jałowiec, cis, tuja, azalia, borówka, różanecznik. W piętrze runa najlepiej sprawdzą się wrzosy i wrzośce, paprocie, borówka i sasanka.
Żaden piękny ogród nie może obejść się bez wypielęgnowanego trawnika. Trawa nie jest naturalnym podłożem w lasach, dlatego w ogrodach leśnych zaleca się stosować bluszcze i mchy. Jeśli trawnik ma zostać założony, to warto wybrać uniwersalną mieszankę traw przeznaczoną do cienia. Trawa musi zostać wysiana gęściej i wyżej koszona. Wymaga również regularnego podlewania i nawożenia.