Architektura i dekoracjeNarzędzia i akcesoria

Szopa na narzędzia krok po kroku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
szopa w ogrodzie
Photo by David Tomažin from PxHere.com

Każdy majsterkowicz marzy o tym, by mieć miejsce do przechowywania narzędzi. Z łatwością można stworzyć je samemu. Chociaż może wydawać się to skomplikowane, to w rzeczywistości wcale takie nie jest. W artykule przedstawiamy, jak zrobić to krok po kroku.

Dobra organizacja

Specjalne pomieszczenie do przechowywania narzędzi przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki niemu nigdy nie zgubimy naszych narzędzi i zachowamy należyty porządek. Nasze kosiarki, wiertarki, piły, młotki, śrubokręty i wiele innych sprzętów powinny znajdować się w jednym miejscu. 

Regulacje prawne

Na początku warto zaznaczyć, że według polskiego prawa nie potrzebujemy zgodny żadnej instytucji na wybudowanie konstrukcji do 35 m2 na swoim terenie. Jeśli jednak nasz projekt przekracza taką powierzchnię, musimy mieć zgodę na budowę od stosownych władz.

altana ogrodowa
Photo by: Education Images/Universal Images Group via Getty Images

Budowa krok po kroku

Wybór materiału

Pierwszym krokiem jest wybór materiału, z którego chcemy wykonać szopę. Powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Jedną z nich jest miejsce, w którym postawimy naszą szopę. Materiał powinien być solidny i trwały. Czynniki atmosferyczne nie mogą sprawić, że budynek ulegnie zniszczeniu.

Domek z metalu jest zdecydowanie łatwiejszy w montażu, niż drewniana konstrukcja, ale nie prezentuje się tak dobrze, jak drewniany, w którym bez ograniczeń będziemy mogli zamontować półki, haki itd.

Drewniana szopa lepiej wpisze się w krajobraz ogrodu lub działki, na której stanie. Metalowe konstrukcje, mimo swojej większej trwałości, będą odrobinę szpecić przestrzeń. 

Kompletowanie narzędzi 

Gdy już wybierzemy materiał, możemy zacząć budowę szopy. Należy najpierw skompletować wszystkie niezbędne narzędzia. Z pewnością przyda nam się młotek, miarka, poziomica, piłka, wkrętarka i drabina.

Jeśli nasza szopa będzie drewniana, to powinniśmy postawić ją na podłożu betonowym i rozłożyć na nim legary. Pamiętajmy, że odległość między nimi powinna wynosić ok. 40 cm. Następnie należy wywiercić otwory na kołki. Na legarach mocujemy pierwsze części ścian. Kolejnym etapem jest montaż belek.

>> Zobacz też: Pomysły na zadaszenie tarasu

Układanie podłogi 

Układanie podłogi zaczynamy od drzwi. Między drewnianymi elementami warto zostawić wolne przestrzenie. Deski mocujemy do legarów i kolejnych desek wkrętami.

Stawianie ścian

Ściany zbudowane z belek muszą być wykonane niezwykle precyzyjnie. Przytwierdzamy je za pomocą wkrętów. Weryfikujemy nieustannie poziomicą czy wszystko idzie zgodnie z planem. Każda nierówność powinna być przez nas natychmiast naprostowana. Framugi wkładamy w zaplanowane wcześniej miejsca. 

Konstrukcja dachu

Kończąc budowę swojej szopy, skupmy się na dachu. Starannie mocujemy listwy wykończeniowe tak, by konstrukcja, która powstanie, była stabilna. Przybijamy kolejne deski elewacyjne, a całość przykrywamy papą bitumiczną. Dach jednospadowy to gwarancja szczelności.

Urządzenie wnętrza szopy zależy już od naszych indywidualnych preferencji i kreatywności. Zastosuj dowolne rozwiązania, które będą dla Ciebie najwygodniejsze. Możesz samodzielnie wykonać półki, zamontować haki lub wstawić gotowe meble. Warto pamiętać, że szopa na narzędzia to miejsce, które będzie służyło nam przez wiele lat. Warto więc dokładnie zagospodarować tę przestrzeń.  

Zawodowo związana z pisaniem oraz realizacją reportaży telewizyjnych i radiowych. Jej pasją jest uprawa roślin, ma ich w domowej przestrzeni wiele. Praca w ogrodzie relaksuje ją i sprawia, że odpoczywa od wszystkich obowiązków. Nic nie sprawia jej więcej radości, niż odpoczynek w swoich ukochanych wnętrzach, które sama zaaranżowała.
Polecane artykuły
Architektura i dekoracje

O czym pomyśleć przed budową domu?

Co należy przemyśleć przed budową domu? O jakich kwestiach nie można zapomnieć? 
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Zasady dbania o drewniane meble ogrodowe

W tym artykule przedstawimy podstawowe zasady, dzięki którym Twoje drewniane meble ogrodowe będą służyć Ci przez wiele sezonów.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Jak wybrać idealne oświetlenie do twojego domu - poradnik dla osób ceniących komfort i piękno wnętrz

Porozmawiajmy o jak najlepszym oświetleniu- niezależnie od stylu twojego mieszkania. Znalezienie idealnego balansu między funkcjonalnością a estetyką może być kluczowe. Zdobądź wiedzę i zainspiruj się!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *