Architektura i dekoracje

Jak pielęgnować naturalną elewację z drewna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
impregnacja drewna
Image by fototigra, from: freepik.com

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na drewnianą elewację, która jest modnym i praktycznym wykończeniem budynku. Jak zadbać o drewnianą elewację, aby posłużyła jak najdłużej? 

Drewno podatne na różne czynniki zewnętrzne

Decydując się na drewnianą elewację, należy zwrócić uwagę na to, że drewno jest bardzo podatne na różne warunki atmosferyczne i może bardzo szybko ulegać zniszczeniu. Dlatego należy już od początku zabezpieczyć drewnianą elewację za pomocą specjalnego preparatu, który będzie ją chronił przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Impregnat do drewna chroni elewację z desek przed różnymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak:

  • deszcz,
  • śnieg,
  • promienie słoneczne,
  • mróz.

Impregnację drewna należy przeprowadzać regularnie co kilka lat. Na drewno należy nałożyć jednorazowo kilka warstw impregnatu.

Przygotowanie drewnianej elewacji do zimy

Drewno jest bardzo wymagającym materiałem, który może ulec zniszczeniu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie drewnianej elewacji przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi m.in. mrozem, a później wiosennymi roztopami. Jeśli chcesz cieszyć się długo drewnianą elewacją, to musisz ją odpowiednio zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć drewnianą elewację? 

Drewno jest materiałem bardzo wrażliwym na warunki atmosferyczne, dlatego tak ważne jest jego zabezpieczenie przed zimą. Najlepiej jest przygotowywać elewację do zimy we wrześniu lub w październiku, czyli tuż przed ulewnymi deszczami. Nie wszystkie środki do konserwacji drewna dostępne w sklepach nadają się do zabezpieczenia drewnianej elewacji.

Do impregnacji drewna na zewnątrz nie sprawdzą się środki na bazie wosku naturalnego, gdyż przyciąga on szkodniki. Oleje nie sprawdzą się również na zewnątrz, ponieważ zostaną wypłukane przez deszcz. Idealnym preparatem jest lakier, lecz z biegiem czasu może się łuszczyć. 

Najlepiej zabezpieczyć drewnianą elewację lakierobejcą, ponieważ wnika ona w głąb drewna, dzięki temu odpowiednio chroni deski również od wewnątrz. W sklepach dostępna jest także lakierobejca, która chroni drewno od pleśni i grzybów oraz owadów.

Impregnacja drewnianej elewacji

Drewnianą elewację należy zabezpieczyć poprzez pokrycie jej co najmniej kilkoma warstwami impregnatu. Przed przystąpieniem do malowania należy zmatowić drewno np. szlifierką lub papierem ściernym. Dzięki temu drewno będzie lepiej wchłaniało impregnat. Deski można dodatkowo zaimpregnować środkiem grzybobójczym. Przed tym warto wprowadzić do desek środek owadobójczy.

Po zaimpregnowaniu drewnianej elewacji można również pokryć ją farbą w wybranym kolorze. Farba bezbarwna idealnie uwydatni słoje drewna. Drewniana elewacja pokryta lakierem wymaga impregnacji raz na kilka lat.

Czym czyścić drewnianą elewację? 

Drewnianą elewację należy również regularnie czyścić specjalnymi środkami, które chronią drewno i pomagają w utrzymaniu go w dobrej kondycji. Takie czyszczenie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić czyszczenie drewnianej elewacji, to warto użyć do  tego odpowiednich preparatów przeznaczonych tylko i wyłącznie do mycia drewnianych powierzchni na zewnątrz oraz specjalnego sprzętu, który podczas usuwania zanieczyszczeń nie uszkodzi delikatnej powieszeni elewacji.  Pielęgnacja naturalnej elewacji z drewna jest bardzo pracochłonna, lecz warta zachodu.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Architektura i dekoracje

Ogrodowa studnia ozdobna. Pomysły i aranżacje

Planujesz studnie w swoim ogrodzie? Nasze wskazówki to pierwszy krok, aby Twoja studnia nabrała wyjątkowego rysu!
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Jakie farby i impregnaty warto przygotować przed budową?

Czy wiesz już wszystko na temat farb i impregnatów, w które warto się zaopatrzyć, budując dom? Poznaj rodzaje produktów do malowania i zabezpieczania powierzchni i zdecyduj, których potrzebujesz na swojej budowie.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Czy podłogę na tarasie należy konserwować przed zimą?

Zastanawiasz się jak zabezpieczyć podłogę na tarasie? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *