Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Jeżeli planujemy na swojej działce postawić budynek, w tym garaż — należy uzyskać odpowiednie pozwolenie. Dotyczy to również garaży blaszanych, jednak z pewnymi wyjątkami.
W tym poradniku sprawdzimy, kiedy można postawić na działce popularny blaszak bez pozwolenia. Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej!
Pozwolenie na garaż blaszany — kiedy nie jest ono wymagane
Istnieje kilka możliwości na postawienie garażu blaszanego bez przymusu uzyskania pozwolenia. Jako pierwszy przypadek przytoczyć można sytuację, kiedy wzniesienie danego obiektu wymaga jedynie zgłoszenia robót budowlanych, zamiast uzyskiwania pozwolenia. Jest to tzw. postawienie modelu tymczasowego — jednak takowe nie może być dłuższe niż na 120 dni.
Rozwiązanie tego typu jest szczególnie popularne wtedy, gdy obiekt ma służyć np. w celach gospodarczych, czy jako magazyn, jednak na określony czas, przykładowo budowy domu, bądź wtedy, gdy wiemy, iż garaż zostanie z czasem przestawiony w inne miejsce.
Kolejnym przypadkiem na postawienie garażu blaszanego bez pozwolenia jest instalacja obiektu, o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 m2. Oznacza to nic innego, jak fakt, że bez pozwolenia na swojej działce można postawić blaszak w każdym rozmiarze do maksimum 35 m2 – wystarczy jedynie dokonać zgłoszenia do odpowiedniego organu, np. starostwa powiatowego.
W przypadku, kiedy powierzchnia garażu jest wyższa niż 35 m2, inwestycja będzie wymagała opracowania projektu, lub uzyskania odpowiedniego pozwolenia.
Brak pozwolenia na budowę, a wymogi dotyczące zgłoszenia
Pomimo faktu, iż niekiedy wystarczy zgłoszenie postawienia garażu, trzeba liczyć się z tym, że garaże na tzw. zgłoszenie muszą spełniać określone wymagania. Poniżej przedstawiamy najczęstsze.
- Garaż musi być obiektem wolnostojącym — nie może przylegać do ściany budynku itp.
- Garaż musi być konstrukcji parterowej.
- Garaż może występować maksymalnie w dwóch miejscach na każde 500 m2 powierzchni danej działki.
Częstym problemem jest to, że dana działka może mieć powierzchnię mniejszą, aniżeli 500 m2 – taki fakt wiąże się z tym, że na działce można postawić jedynie jeden garaż blaszany.
Poza wymienionymi kwestiami zdarza się, że brany pod uwagę jest też kąt nachylenia dachu, czy wielkość jego konstrukcji.
Wyjątkiem może być postawienie danego obiektu jako budynku gospodarczego w zabudowie zagrodowej, kiedy jest on związany np. z produkcją rolną i uzupełnia zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej.
Budowa garażu — wymagane pozwolenie i prawo budowlane
Czas sprawdzić, kiedy należy ubiegać się o pozwolenie na budowę garażu blaszanego.
Otóż dotyczy to obiektów, których powierzchnia wynosi 35 m2, lub więcej. Niekiedy budynki dwustanowiskowe także mogą wymagać pozwolenia, ze względu na duży metraż — warto to sprawdzić.
W przypadku, kiedy liczba garaży przekracza dwa na każde 500 m2 powierzchni działki, na ewentualne inne blaszaki wymagane będzie uzyskanie pozwolenia. Podobne przepisy dotyczą budynków, które wznoszone są na terenach Natura 2000, jak i w sytuacjach, gdzie konstrukcje metalowe mogą w jakikolwiek sposób oddziaływać na środowisko.
Dla jasności warto zapoznać się z prawem budowlanym, a konkretnie z art. 29 ustawy Prawo Budowlane, gdzie sprecyzowane są wszystkie wymogi. Dowiedzieć się można, w jaki sposób wnioskować o uzyskanie pozwolenia na budowę garażu, oraz jakie warunki dany obiekt musi spełniać, aby móc ubiegać się o pozwolenie. Istotny jest drugi punkt dotyczący wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan i przydomowych oranżerii.
Przed decyzją postawienia garażu, warto przyjrzeć się też uwarunkowaniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdzie znaleźć można wiele istotnych informacji.
Gdzie zgłosić budowę garażu blaszanego
Zgłoszenia np. garażu tymczasowo postawionego należy dokonywać do odpowiednich organów, takich jak np. wydział architektury w starostwie, czy urzędzie gminy, miasta. Zasada ta dotyczy również budowy jakiegokolwiek budynku gospodarczego o powierzchni większej, jak 35 m2.
Termin zgłoszenia to 30 dni przed planowym rozpoczęciem inwestycji. Kiedy po dokonaniu czynności, dany organ nie wniósł sprzeciwu, mamy 2 lata na dokonanie inwestycji. Wszelkie wymagane dokumenty, jak i instrukcje dokonywania zgłoszeń znaleźć można w sieci, a także miejscach jak urząd miasta, gminy, czy starostwo powiatowe.
Na uwadze należy mieć, że nie dopilnowanie obowiązku zgłoszenia, jak i budowę garażu bez zezwolenia, naraża nas na tzw. samowolę budowlaną, a co za tym idzie na możliwość otrzymania kary.
Postawienie garażu w odpowiedniej odległości od granicy działki i nie tylko
Kiedy już zdecydujemy się na garaż blaszany i przejdziemy przez wszelkie kwestie prawne, należy mieć na uwadze jeszcze kilka istotnych rzeczy. Otóż okazuje się, że wybór odpowiedniego miejsca na działce jest bardzo ważny. Garaż np. nie może stanąć dokładnie tam, gdzie zechcemy. Nierzadko należy uwzględnić i zachować odpowiednią odległość od granicy działki budowlanej itp.
Przykładem może być np. sytuacja, w której garaż będzie skierowany przodem do granicy działki — wówczas zachowana odległość musi wynosić minimum 4 metry.
Drugi przykład to sytuacja, gdy konstrukcja będzie ukierunkowana do granicy działki, ścianą bez otworów, typu drzwi, okna — powinno to być 3 metry odległości od granicy działki.
Należy też pamiętać, że garaż musi być oddalony od innego budynku gospodarczego znajdującego się na sąsiedniej działce minimum 8 metrów. Mowa o zabudowie jednorodzinnej, budynku mieszkalnym jak i publicznym itp.
Te i inne kwestie zweryfikować można we wspomnianych wcześniej instytucjach, jednak odpowiednia odległość garażu od granicy działki zawsze powinna być zachowana.
Warto poruszyć także kwestię podatków. Okazuje się, że budowa garażu blaszanego nie niesie za sobą odprowadzania podatków, z uwagi na to, iż konstrukcja nie jest traktowana jako obiekt budowlany.
Czy warto postawić garaż blaszany
Konstrukcje te są świetną alternatywą dla innych obiektów podobnego typu. Głównie ze względów ekonomicznych. Otóż budowa garażu murowanego wiąże się zazwyczaj z pozwoleniami, jak i wysokimi kosztami. Podobna sytuacja dotyczy obiektów z surowców naturalnych jak np. drewno. Garaż blaszany można kupić nawet za niewielką część kwoty, jaką można byłoby wydać na inne wspomniane obiekty.
Garaże blaszane w każdej chwili można w dość prosty sposób rozmontować i usunąć. Ponadto sam montaż jest szybki i mało skomplikowany. Na rynku istnieją rozmaite konstrukcje, swoim wyglądem bardzo dobrze imitujące murowane, czy drewniane odpowiedniki.
Garaż blaszany można ocieplić, czy zainstalować w nim elektryczną instalację oświetleniową, a nawet wpust kanalizacyjny na nieutwardzony teren działki, zatem może on służyć nie tylko jako miejsce na samochód, ale także miejsce gospodarcze, czy warsztat.
Okazuje się, że blaszany garaż wolno stojący to świetna inwestycja, która na pewno jeszcze długo nie zyska godnego konkurenta ze względu ceny do jakości!
Podsumowanie
Jeżeli planujesz budowę garażu, warto sprawdzić przepisy, które dotyczą danych obiektów. Zaznajomić się należy z kwestiami jak usytuowanie garażu, przymus uzyskania pozwolenia, dokonania zgłoszenia, czy przepisowe odległości garażu. Dana wiedza, pozwoli uniknąć nieprzyjemności i ewentualnych kar.
Zdjęcia: materiał Klienta.