Architektura i dekoracje

Elektryczny grill ogrodowy. Na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
songsy/unsplash.com

Letnie dni sprzyjają grillowaniu. Przydomowe ogródki i miejskie działki zapełniają się rodzinami i przyjaciółmi. Najważniejszym punktem takich spotkań jest oczywiście kosztowanie potraw z grilla. Im lepszym sprzętem będziesz dysponować, tym pyszniejsze dania przygotujesz.

Za symbol sezonu wiosenno-letniego można uznać tradycyjny grill węglowy. Niektórzy nawet żartobliwie mawiają, że grillowanie stało się sportem narodowym Polaków. Nie da się ukryć, że grillowane potrawy mają niepowtarzalny smak i aromat, które powstają głównie dzięki unoszącemu się dymowi z grilla węglowego. Taki grill ma wielu zwolenników, ale tradycyjny sprzęt nie sprawdzi się podczas każdej pogody, na przykład w deszczowe dni. Lepszym rozwiązaniem będą elektryczne modele, z których możemy korzystać przez cały rok.

Elektryczny grill – rodzaje

W przeciwieństwie do tradycyjnych grilli węglowych tych elektrycznych nie trzeba rozpalać przez kilkanaście minut. Dla wielu zaletą elektrycznych modeli może być także brak dymu. Grill elektryczny szybko się nagrzewa, ale do prawidłowego działania potrzebuje – jak sama nazwa wskazuje – źródła prądu.

Wyróżniamy kilka rodzajów grilli elektrycznych:

 • grill domowy (kuchenny, stołowy) – ma niewielkie rozmiary, więc możemy ustawić go na stałe w kuchni, dzięki czemu w każdej chwili przyrządzimy pieczoną potrawę. Często jest wyposażony w wymienne nakładki grzewcze, na przykład do gofrów,
 • grill elektryczny z rusztem – potrawy opieka się na metalowym ruszcie, który jest podgrzewany za pomocą umieszczonej poniżej grzałki. Ruszt należy czyścić po każdym użyciu,
 • grill elektryczny z płytą grzewczą – ruszt jest zastąpiony przez płytę grzewczą, na której bezpośrednio kładziemy potrawy,
 • grill raclette – umożliwia przyrządzenie kilku potraw jednocześnie.

Grille elektryczne dzielą się nie tylko ze względu na rodzaj płyty grzewczej, lecz także przeznaczenia. Wymienione powyżej urządzenia wybiera się zazwyczaj do domu, choć można wykorzystywać je również na zewnątrz. Popularniejszymi grillami elektrycznymi przeznaczonymi do ogrodowego grillowania są takie modele, jak:

 • grill stojący – wyglądem przypomina tradycyjne grille węglowe, występuje w różnych rozmiarach,
 • grill elektryczny z pokrywą (zamykany) – świetnie sprawdza się na świeżym powietrzu, nawet podczas wietrznej pogody, ponieważ pokrywa zapewnia zachowanie stabilnej temperatury pieczonych potraw,
 • grill elektryczny dwustronny – pokrywa jest wyposażona w płytę grzewczą, dzięki czemu potrawy są opiekane z obu stron.

Jaki grill elektryczny wybrać?

Rodzaj grilla elektrycznego możemy bez problemu dopasować do własnych potrzeb. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, zwróćmy uwagę na jego parametry techniczne. Co powinno nas interesować?

 • Moc – wyrażana w watach. Im będzie wyższa, tym szybciej przyrządzimy posiłki.
 • Sposób włączania – grill zazwyczaj jest włączany przyciskiem, ale niektóre modele wymagają wypięcia przewodu w celu wyłączenia urządzenia.
 • Możliwość regulacji temperatury – ułatwia wygodne pieczenie.
 • Czyszczenie – części niektórych grilli mogą być myte w zmywarce, co zapewnia łatwiejszą obsługę sprzętu.
 • Funkcje dodatkowe – niektóre grille są wyposażone w dodatkowe opcje, na przykład antypoślizgowe nóżki.

Podczas zakupu elektrycznego grilla elektrycznego kierujmy się przede wszystkim jego rodzajem i funkcjonalnością. Znaczenie ma też cena sprzętu.

Zdj. główne: songsy/pixabay.com

Redaktorka i copywriterka. Wykształcenie zdobywała na Uniwersytecie Wrocławskim i w Instytucie Sztuki PAN. Uwielbia odkrywać na nowo ukochany Wrocław. Najlepiej relaksuje się w otoczeniu zieleni – w lasach, parkach, ogrodach, ewentualnie przy własnych kwiatkach.
Polecane artykuły
Architektura i dekoracje

Sztukateria elewacyjna w architekturze: Jak dodaje wyjątkowego charakteru i elegancji budynkom

Sztukateria elewacyjna: Wyjątkowy charakter i elegancja dla budynków.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Płytki klinkierowe — sprawdź, kiedy warto je wykorzystać i jakie mają zalety! 

Płytki klinkierowe od wielu lat są niezwykle popularne — wykorzystuje się je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Garaż blaszany na działce — czy musisz mieć pozwolenie?

W tym poradniku sprawdzimy, kiedy można postawić na działce popularny blaszak bez pozwolenia. Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *