Architektura i dekoracje

Ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy dobry ogrodnik dba o jak największe poszanowanie dla ekosystemu w swoim ogrodzie. Z tego względu warto wypróbować nawierzchnie ekologiczne – a więc takie, które pozwalają glebie oddychać i żyć własnym życiem.

Wbrew pozorom, ekologiczne nawierzchnie wcale nie oznaczają nawierzchni z materiałów innych niż tworzywa sztuczne – mogą to być nawet panele PCV. Ich wyróżnikiem jest to, że nie ograniczają one powierzchni biologicznie czynnej, pozwalają na swobodne przepuszczanie wody i oddychanie gleby. Dzięki wykorzystaniu ekologicznych nawierzchni w ogrodzie, ingerencja ogrodnika w środowisko jest ograniczona do minimum – a na pewno ograniczone są jej szkodliwe skutki. Sprawdź, jakie nawierzchnie ekologiczne możesz zastosować w swoim ogrodzie!

Czym są ekologiczne nawierzchnie ogrodowe? 

Ekologiczne nawierzchnie to proekologiczny sposób na prowadzenie ogrodu. Głównym założeniem jest wykorzystanie wody deszczowej w taki sposób, by jak największe jej ilości zostały przepuszczone do gruntu, bez konieczności ich ponownego odprowadzania przy pomocy specjalnej infrastruktury. 

Na skutek zabudowywania coraz większych połaci zieleni, gleba traci naturalne umiejętności magazynowania wody – a gdy w glebie nie ma wystarczającej wilgoci, systemy korzeniowe nie mają z czego jej pobierać.

Powierzchnie, które nie przepuszczają wody, sprawiają, że zbiera się ona na powierzchni w kałuże, a następnie spływa do kanalizacji i rzek, powodując powodzie. W przydomowym ogródku może przejawiać się to poprzez suszę w jednym miejscu, a zbyt dużą wilgotność gleby w innym. Jak temu zapobiegać? Wprowadzając przepuszczalne nawierzchnie w swoje progi!

Drewno nie tylko w aranżacji wnętrz

Dobrze przepuszczać wodę będą drewniane wióry – w zależności od gatunku drewna, z którego pochodzą, mogą mieć również właściwości odstraszające szkodniki. Aby nie roznosić ich po całym ogrodzie, warto otoczyć je obrzeżami, wyznaczyć granice ścieżki, np. za pomocą drewnianych kołków. Jeśli nie podoba Ci się ten sposób poprawienia ogrodowego mikroklimatu, wykorzystaj drewniane plastry, które ułożysz w kształt ścieżki – wodę przepuszczać będą same kawałki drewna, a także gleba pomiędzy nimi. 

Industrialny ogród? – czyli beton!

W ogrodzie można wykorzystywać beton – jednak z umiarem! Betonowe płyty w zbyt dużych ilościach mogą powodować deficyty wody, jednak ażurowe płyty betonowe z wycięciami w kształcie kwadratów lub rombów, które wypełnisz żwirem, stanowią świetnie przepuszczalną powierzchnię. Jednak nie staraj się wysiewać w nich trawy – jej zbite kępy również stanowią skuteczną barierę pomiędzy glebą a deszczówką. Jeśli koniecznie chcesz zastosować płyty betonowe, pamiętaj o odstępie pomiędzy nimi – dzięki temu woda będzie mogła spokojnie wnikać w głąb gleby.

Najbardziej naturalnie? – zielona murawa! 

Oczywiście najbardziej naturalną nawierzchnią jest… trawa. Aby wytrzymała duże obciążenia (np. nacisk kół, a nie tylko bose stopy), można wysiewać ją na specjalne kratki z tworzywa sztucznego. Tak przygotowany trawnik nie tylko pięknie się prezentuje, ale także wpasowuje się w naturalny mikroklimat ogrodu. 

Zdjęcie główne: Kampus Production/pexels.com

Z wykształcenia dziennikarka - być może właśnie dlatego nieustannie stara się zaspokajać swoją ciekawość świata. Z pasją odkrywa świat home&decor, ciągle poszerzając swoją wiedzę na temat aranżacji, a także stara się przekładać teorię na praktykę poprzez częste zmiany w wystroju swoich wnętrz. W przyszłości chciałaby założyć własną gazetę o tematyce ogrodniczej, gdyż niezwykle fascynują ją rośliny. Jej pierwsza ogrodnicza miłość to różaneczniki.
Weronika Kulesza
Polecane artykuły
Architektura i dekoracje

Ogrodowa studnia ozdobna. Pomysły i aranżacje

Planujesz studnie w swoim ogrodzie? Nasze wskazówki to pierwszy krok, aby Twoja studnia nabrała wyjątkowego rysu!
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Jakie farby i impregnaty warto przygotować przed budową?

Czy wiesz już wszystko na temat farb i impregnatów, w które warto się zaopatrzyć, budując dom? Poznaj rodzaje produktów do malowania i zabezpieczania powierzchni i zdecyduj, których potrzebujesz na swojej budowie.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Czy podłogę na tarasie należy konserwować przed zimą?

Zastanawiasz się jak zabezpieczyć podłogę na tarasie? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *