Architektura i dekoracje

Dekoracje do ogrodu. Jak przygotować ogród na lato?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
aranżacja letniego ogrodu
Photo by: Jumping Rocks/Universal Images Group via Getty Images

Chcesz opalać się lub po prostu odpoczywać w swoim ogrodzie w letnie, długie wieczory? Udekoruj i przygotuj go już teraz tak, by w pełni korzystać z jego uroków w lecie!

  1. Wiosenne porządki

Wszystkie prace i zabiegi pielęgnacyjne, które wykonujesz w swoim ogrodzie wiosną, przyczynią się do jego pięknego rozkwitu latem. Postaraj się więc zrobić co w Twojej mocy, by wspomóc rozwój roślinności i w kolejnych miesiącach czerpać radość z efektów swojej ciężkiej, sumiennej pracy.

Pierwszym krokiem, który powinno się podjąć, gdy planujesz zadbać o ogród, jest pielęgnacja. To bardzo ważne, bo rośliny spokojnie mogą dzięki temu odrodzić się po zimie i z Twoją drobną pomocą wyglądać znów pięknie. 

Pomyśl więc o przycięciu krzewów, drzew i pnączy. Oczyść ogród ze śmieci, dopieść swoje rośliny. Zapewnij im odpowiednią ilość nawozu, ponieważ tylko dzięki temu będziesz mieć pewność, że kontrolujesz ich prawidłowy wzrost i rozwój. 

>> Przeczytaj także: Gotowe oczka wodne – hit czy kit?

Jeżeli na terenie Twojego ogrodu jest jeszcze miejsce, nie wahaj się posadzić nowych drzew i kwitnących kwiatów. Latem z pewnością odwdzięczą Ci się, tworząc naturalną ozdobę całej przestrzeni. Zabiegi takie jak pielenie, koszenie trawnika i usuwanie chwastów koniecznie wykonuj regularnie.

Sumienność to podstawa. Pamiętaj też o odpowiednim podlewaniu kwitnących roślin! Ich rozwój jest w dużym stopniu zależny od tego, czy będą miały dostęp do świeżej wody.

koszenie trawy
Photo by andreas160578 from Pixabay.com
  1. Pomyśl o dekoracjach

Zastanów się, co sprawi, że Twój ogród stanie się miejscem, w którym z radością będziesz spędzać czas wolny. Z całą pewnością przestrzeń stanie się wyjątkowa, gdy dodasz do niej odpowiednie oświetlenie. Nie wahaj się i bądź kreatywny! Jeżeli chcesz, by ogród stał się magiczny, wykorzystaj lampki, girlandy świetlne czy na przykład lampiony. Będą bardzo pomocne!

Zaplanuj dokładnie przestrzeń wokół Twojego domu. Niech wszystko będzie przemyślane. Czasami mniej znaczy więcej – skup się na jakości, a nie ilości lampek. Warto oświetlić swój ogród dodatkowym źródłem światła, tym bardziej, że wieczory latem są na tyle ciepłe, że ze spokojem będziesz odpoczywać na świeżym powietrzu po całym dniu pracy z książką w dłoni. 

Photo by: Focus/Toomas Tuul/Universal Images Group via Getty Images
  1. Oczko wodne

Jeśli w Twoim ogrodzie jest wystarczająco dużo miejsca przemyśl, czy nie warto zaaranżować w nim oczka wodnego! Wówczas ogród nabierze dodatkowo wyjątkowego uroku. Budowa wcale nie jest skomplikowana, a efekt końcowy zaskakuje. 

Możesz samodzielnie stworzyć swoje oczko. Planując budowę, najpierw przemyśl, jaką powierzchnię powinno zająć. Następnym etapem jest przygotowanie niezbędnych rzeczy takich jak: agrowłóknina, folia PCV do oczek i sznur. Zaopatrz się również w ochronne rękawice i szpadel.

Wykończ swoje oczko według uznania. Możesz udekorować je kamieniami, mostem drewnianym, który możesz kupić lub wykonać samodzielnie, i różną ozdobną roślinnością. Napuść wody do zbiornika i ciesz się efektem końcowym swojej pracy!

  1. Altana

Swój ogród możesz udekorować również altanką. Może to być jednocześnie jego centrum. Takie rozwiązanie ma wiele funkcji. Oprócz dekoracyjnej, również ochronną. W razie deszczu możesz schować się do niej, jej dach zatrzyma też promienie słoneczne i żar z nieba.

W środku swojej altany ogrodowej umieść wygodne leżaki lub ławeczki i stół. Będziesz mógł zorganizować w swoim ogrodzie spotkania i imprezy. W altanie skrupulatnie zaplanuj całą przestrzeń. Dzięki temu stanie się ona Twoim drugim domem w letnie i długie wieczory.

altana ogrodowa
Photo by: Education Images/Universal Images Group via Getty Images
  1. Figury ogrodowe

Figury ogrodowe to pomysł, który wielu przypadnie do gustu. Jest to oryginalne rozwiązanie na dekorację ogrodu. Wszyscy kojarzymy figury takie jak na przykład krasnale, które uroczo prezentują się pośród bujnej roślinności wielu podwórek. Warto, szczególnie jeśli w Twoim ogrodzie jest oczko wodne, zakupić ozdobne żaby. W ofercie sklepów znajdziesz wiele ciekawych rzeźb, które sprawią, że Twój ogród wyróżni się i stanie magicznym miejscem.

Zawodowo związana z pisaniem oraz realizacją reportaży telewizyjnych i radiowych. Jej pasją jest uprawa roślin, ma ich w domowej przestrzeni wiele. Praca w ogrodzie relaksuje ją i sprawia, że odpoczywa od wszystkich obowiązków. Nic nie sprawia jej więcej radości, niż odpoczynek w swoich ukochanych wnętrzach, które sama zaaranżowała.
Polecane artykuły
Architektura i dekoracje

Wnętrze z Charakterem: Modne Plakaty do Salonu jako Wyraz Stylu i Indywidualności

Salon jest sercem naszego domu, miejscem, gdzie witamy gości i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Jak wycenić nieruchomość, aby ocenić jej potencjał? Czym kierować się przy wycenie nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem i bez niezbędnej wiedzy oraz doświadczenia może okazać się bardzo ryzykownym przedsięwzięciem.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Sztukateria elewacyjna w architekturze: Jak dodaje wyjątkowego charakteru i elegancji budynkom

Sztukateria elewacyjna: Wyjątkowy charakter i elegancja dla budynków.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *